Методологія

Управлінське ігрове моделювання

Illustration

Організація управлінських ігрових моделювань від ТОВ «Світ Громад» базується на підході, що поєднує навчання та ігрові симуляції для досягнення максимального впливу та результативності. 
Згідно досліджень Едгара Дейла в сфері навчання і засвоєння матеріалу, 90% нового матеріалу засвоюються через активну дію
Ми розуміємо, що громадські активісти, підприємці, молодь, місцева влада та внутрішньо переміщені особи мають унікальний досвід, потреби та виклики, тому наша стратегія відображає такі ключові аспекти:

  • ЗануренняВикористання ігрового моделювання дозволяє учасникам пройти через ситуації, які вони можуть зустріти у реальному житті, і навчитися вирішувати проблеми та приймати особисті та колективні рішення.

  • Взаємодія та комунікація: моделювання створює середовище для взаємодії та комунікації між учасниками. Вони мають можливість обмінюватися думками, ідеями та навичками, що сприяє створенню спільної практики та співробітництва.

  • Практичні навички: наша стратегія спрямована на надання учасникам практичних навичок, які можна застосовувати в реальних ситуаціях. Моделювання допомагають розвивати учасникам навички управління, прийняття рішень, комунікації та співпраці у визначеній тематикою заходу сфері суспільного життя.

  • Глибоке розуміння: управлінські моделювання дозволяє учасникам глибше розуміти принципи та інструменти, які використовуються. Вони можуть спостерігати безпосередні наслідки своїх дій та рішень.

  • Illustration


    Гра занурює учасників в реальні ситуації та стимулює приймати релевантні рішення з розумінням інтересів та ресурсів різних груп стейкхолдерів

Чому такий підхід працює?

    Ігрове моделювання забезпечує змагальність серед учасників, в тому числі за краще засвоєння нової інформації.
    Ігрове середовище визначене правилами, тому сприймається учасниками як передбачуване та безпечне.
    Учасники отримують досвід індивідуальних та групових дій на практиці.
    Командна робота розкриває лідерські якості.
    Емоційний ігровий досвід зберігається назавжди, що, власне, і робить ігровий підхід найпродуктивнішою формою залучення, навчання та соціальної взаємодії.
Illustration

Увесь час протягом заходу учасники взаємодіють між собою як індивідуально, так і від імені груп, інтенсивно реалізують навички ведення переговорів, прийняття рішень, формування коаліцій, адвокують свої потреби та цілі, розвивають критичне мислення, тактичне та стратегічне планування.
Така унікальна комбінація ігрових підходів зробить управлінські моделювання джерелом не тільки яскравого емоційного досвіду, але й креативною майстернею продуктивних моделей поведінки у сфері розвитку місцевого самоврядування та широкого залучення громадян.